Här står närskjutet på menyn

Från och med den här veckan kommer vildsvin att bli en del av basmatsedeln i Växjö kommun.
– Det går helt i linje med målet om mer närproducerat, säger kommunalrådet Eva Johansson.

Vildsvin, som ofta klassas som ett problem, kan även vara en tillgång. Det visar Växjö kommun när de med start från den här veckan ska servera vildsvinskött en gång i månaden, tidigare har det bara serverats vid något enstaka tillfälle.

– Jag är glad över att vi nu tar ytterligare steg i arbetet med att servera närproducerade och ekologiska livsmedel till våra matgäster i skolorna. Vildsvinskött är ett bra och magrare kött, som dessutom finns i vår närhet och går därmed i linje med målet om mer närproducerat, säger kommunalrådet Eva Johansson (C),

Det är Växjö kommuns måltidsorganisation som lagar maten till kommunens förskolebarn, elever och omsorgstagare. Sedan hösten 2019 har man serverat vildsvinskött en gång i månaden inom omsorgen i Växjö kommun med gott resultat.

– Vildsvinskött är ett nyttigare kött och ligger ju lite i tiden och det är väldigt roligt att vi nu kan erbjuda det även inom skolan. Det är ett viktigt steg i vårt arbete med hållbara måltider, säger Anneli Ekstedt, chef för kommunens måltidsorganisation.

Varje dag lagas totalt 24 000 portioner mat i Växjö kommun.

Dela

Fler nyheter i Hållbarhet och Måltider

Ny rapport: Bättre beredskap med eko

Ekologisk produktion kan göra Sverige mer motståndskraftigt och robust, enligt en ny rapport från Krav.
– Vi hoppas att rapporten kan bredda diskussionen om beredskap, säger Emma Rung, vd på Krav.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.