Findus ärtor rullar ut på turné

Livsmedelsproducenten Findus ger sig ut på vägarna för att bjuda på klimatsmart mat, med det veganska ärtproteinet Pease som huvudnummer. Premiär i dag, på festivalen Åre Sessions.

Allt fler svenskar äter vegetariskt, om inte varje dag så i alla fall en eller några gånger i veckan.

Findus arbetar hårt för att möta den ökade efterfrågan; redan i dag står grönsaker och vegetariska rätter för 30 procent av sortimentet – en andel som väntas öka de kommande åren. Företaget har nämligen som målsättning att öka grönsaker, fisk och vegetariskt med 25 procent till år 2022. 

– Vi ser inte på vegetariskt som en trend, utan som ett paradigmskifte, säger Viktor Olsson, varumärkeschef på Findus, som hoppas att fler konsumenter ska få upp ögonen för klimatsmarta proteinkällor när de nu får chansen att provsmaka Pease.

Förutom Holiday Club i Åre kommer turnébussen även att göra stopp vid universitet och högskolor i Uppsala, Södertörn, Växjö, Lund och Malmö.

Med på turnén, som avslutas 13 maj, är även det senaste tillskottet i Pease-familjen: Pease bullar.

AGNETA RENMARK

Dela

Fler nyheter i Arkiv

Livsmedelspriset 2026: Här är finalisterna

Finalisterna för Livsmedelspriset är klara – och juryarbetet att utse dessa tre var tuffare än någonsin. ”Vi har ett brett finalistfält där var och en av dem vore en värdig vinnare”, säger Cecilia Öster, verksamhetsledare på Livsmedel i fokus.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.