Gateau expanderar – Uppsala nästa för hantverkskedjan

Bageri- och konditorikedjan Gateau, som ägs av Fazer Group, etableras nu i ytterligare en stad: Uppsala, med en butik i centralstationen mitt i centrum. – Detta har länge varit på vår önskelista, säger Gateau Sveriges vd Johan Rosenblom.

I morgon, torsdag 28 mars, slås dörrarna upp till kedjans 34:e enhet på Uppsala centralstation. Gateau-kedjan är bland annat kända för sina hantverksmässigt gjorda surdegsbröd, kaffebröd och tårtor. Butikerna säljer även take away-produkter som smörgåsar, yoghurt och kalla och varma drycker.

– Vi har sett att det finns en efterfrågan i Uppsala som vi nu vill svara på och med denna butik öppnas också andra möjligheter i regionen, säger Johan Rosenblom.

Gateau har med nytillskottet 33 butiker, där de övriga finns i Storstockholm, Göteborg och i västra Skåne. Dessutom finns 14 enheter i Helsingforsregionen. Gateau är sedan 2011 en del av Fazer Group.

LARS WELIN

Dela

Fler nyheter i Arkiv

Livsmedelspriset 2026: Här är finalisterna

Finalisterna för Livsmedelspriset är klara – och juryarbetet att utse dessa tre var tuffare än någonsin. ”Vi har ett brett finalistfält där var och en av dem vore en värdig vinnare”, säger Cecilia Öster, verksamhetsledare på Livsmedel i fokus.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.