13 augusti 2019
Mats Hedlund har 25 års erfarenhet av företag inom snabbrörliga konsumentvaror och har tidigare haft olika ledande befattningar inom både Arla Foods, Barilla, L´Oreál och Carlsberg.
– Jag är glad över att bli en del av Scandi Standard och ser fram emot att fortsätta utveckla ett redan starkt företag tillsammans med skickliga kollegor i organisationen, säger han i en kommentar, och förklarar att företagets svenska intäkter är i god tillväxt.
– Jag är övertygad om företagets förmåga att utveckla marginalerna under de kommande åren. Jag är också exalterad över den potential som Kronfågel har, som ett av Sveriges mest kända varumärken.
Mats Hedlund ersätter Magnus Lagergren, som kommer att fortsätta som Group Business Development Director med fokus på M&A och andra grupprojekt.
AGNETA RENMARK
Dela
Fler nyheter i Arkiv
Arkiv Människor Mötesplatser Trend
Livsmedelspriset 2026: Här är finalisterna
Finalisterna för Livsmedelspriset är klara – och juryarbetet att utse dessa tre var tuffare än någonsin. ”Vi har ett brett finalistfält där var och en av dem vore en värdig vinnare”, säger Cecilia Öster, verksamhetsledare på Livsmedel i fokus.
20 maj
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





