– Det här är viktigt för våra svenska grisbönder, säger försäljningsdirektören Torbjörn Lithell.
26 april 2022
Coop har ett av Sveriges bredaste sortiment av kött- och charkprodukter med svenskt ursprung; 95 procent av Coops EVM-chark och 89 procent av allt kött Coop säljer kommer från Sverige.
Tillsammans med HK Scan tar kedjan nu nästa steg med det gemensamma målet att främja och stärka den inhemska grisproduktionen – och därmed tillgången på svenskt fläskkött och charkuterier i butik.
– Det här kommer att gynna både våra medlemmar och kunder liksom den inhemska livsmedelsförsörjningen, säger Majsan Pense, sortiment- och inköpsansvarig för kött på Coop Sverige, och lyfter fram satsningen på Naturbeteskött och stöd till unga svenska nötköttsproducenter som tidigare samarbeten med HK Scan för att tillsammans stötta den svenska köttproduktionen.
Det nya utökade samarbetet inleds i september 2022 och omfattar därmed drygt 10 000 ton fläskkött på årsbasis, där en större helfallsaffär ingår – där Coop alltså köper hela djur för att ta vara på allt.
– Det här är viktigt, inte minst för våra svenska grisbönder – både i de tuffa tider vi nu går igenom men framförallt på lång sikt. Tillsammans hittar vi nya vägar för att utveckla de svenska konsumenternas efterfrågan på produkter baserade på svenskt fläskkött, säger Torbjörn Lithell, försäljningsdirektör på HK Scan Sverige.
Dela
Fler nyheter i Dagligvaruhandel och Primärproduktion
Dagligvaruhandel Hälsa Måltider
Pressbyrån storsatsar på piggt koncept: ”Mittimellanmål”
Pressbyråns nya, offensiva satsning är tänkt att fungera som hälsosmarta val innan träningen eller som räddare i nöden till barnen efter hämtning.
– Det är fräscha och moderna produkter som man blir glad av, säger Martina Molander, kategori- och inköpschef på Reitan Convenience Sverige, RCS.
23 april
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





