27 juni 2017
Du medverkar som talare på Livsmedelsdagarna 2017.
Vad ska du tala om?
– Vårt småskaliga livsmedelsföretag. Vad det finns för för- respektive nackdelar med småskaligheten. Varför vi valt att vara små.
Varför är det ämnet aktuellt just nu?
– Det finns en trend nu att småskalighet är inne och fint. Vi som är ”små” tycker att många ”stora” felaktigt vill framstå som små, för att få policyfördelar.
Vad tycker du, ska vi ha små eller stora livsmedelsföretag i Sverige?
– Självklart behövs båda delar. Vi har valt den ekologiska, småskaliga vägen för det stämmer med vår övertygelse. Man kan vara stor och sköta sig bra också, stordriftsfördelar finns ju, som inte är dåliga för miljö eller livmedelskvalité. Alla konsumenter är inte intresserade eller beredda att betala ett högre pris för småskaligt producerade livsmedel. Därför finns det plats för oss båda.
Dela
Fler nyheter i Arkiv
Arkiv Människor Mötesplatser Trend
Livsmedelspriset 2026: Här är finalisterna
Finalisterna för Livsmedelspriset är klara – och juryarbetet att utse dessa tre var tuffare än någonsin. ”Vi har ett brett finalistfält där var och en av dem vore en värdig vinnare”, säger Cecilia Öster, verksamhetsledare på Livsmedel i fokus.
20 maj
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





