Hon blir ny vd för Svenskmärkning

Ulrika Ekström blir ny vd för Svenskmärkning AB vid årsskiftet. Hon har en lång erfarenhet av arbete inom livsmedelsindustrin och dagligvaruhandeln – och är lantbrukare på fritiden.

Maria Forshuvud lämnar rollen som vd för Från Sverige.
Nu står det klart att Ulrika Ekström efterträder henne.
– Jag är stolt över svensk matproduktion och över att få arbeta med den frivilliga ursprungsmärkningen Från Sverige. Frågor som rör lantbruk, livsmedelsproduktion och mat har varit en röd tråd i min karriär och det här kändes som ett naturligt nästa steg, säger hon i en kommentar.
Ulrika Ekström har arbetat som vd och konsult inom kommunikation under sin yrkeskarriär och har en lång erfarenhet av svensk livsmedelsindustri och dagligvaruhandel.
Under en period arbetade hon till exempel som tillförordnad kommunikationschef för Ica Sverige. Tidigare har hon bland annat tillfälligt klivit in tillfälligt på motsvarande post hos Lantmännen.
– Ulrikas gedigna erfarenhet från livsmedelssektorn, i kombination med hennes positiva och drivande personlighet, gör att jag är säker på att hon kommer att leda Från Sverige-märkningen mot nya framgångar, säger styrelseordförande Björn Hellman.
Ulrika Ekström börjar sitt nya jobb i januari.

Dela

Fler nyheter i Hållbarhet och Människor och Värdekedjan

Varningen från industrin: ”Svårt bygga upp svensk produktion igen”

Livsmedelsföretagen varnar för att stigande kostnader för energi, drivmedel och gödsel i samband med det osäkra geopolitiska läget kan slå mot hela den svenska livsmedelsproduktionen – och därmed också mot svensk livsmedelsberedskap.
– Svenskarna vill ha svensk mat, då måste den också kunna produceras lokalt, säger Stefan Carlsson, vd för SIA Glass.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.