Klimatsmarta jätteräkor siktar på att slå i dagligvaruhandeln

Jätteräkor som går att äta med gott samvete – finns det ens? Jodå, svenska livsmedelsföretaget Vegafish visar att det går att odla både räkor och andra skaldjur på ett hållbart sätt – nu växer verksamheten.

Vegafish jätteräkor odlas i en unik process i ett slutet, landbaserat system av havsvatten och bioflock, utan att skada ekosystemet och utan kemiska tillsatser eller antibiotika.

– Många tror att man måste välja mellan god mat eller gott samvete, men vi vet att man kan få både och, säger Matilda Olstorpe, docent i mikrobiologi, samt vd och grundare av Vegafish.

Företaget har varit verksamt i Lysekil i två år och har producerat jätteräkor i ett år. Vannameiräkorna är ursprungsmärka med Från Sverige, vilket innebär en hållbar produkt som uppfyller Sveriges mycket stränga miljö- och djurskyddslagstiftning.

I dag finns de på menyn på flera stjärnkrogar, såsom Grand Hôtel i Stockholm och Upper House Dining i Göteborg.

– Vi har samarbetat med flera av Sveriges mest namnkunniga kockar som både älskat smaken och beskrivit konsistensen som en unik blandning av hummer och havskräfta, säger Matilda Olstorpe.

Nu planerar Vegafish att utöka verksamheten för att finnas i fler fiskdiskar och även med sikte på dagligvaruhandeln.

 AGNETA RENMARK

Dela

Fler nyheter i Arkiv

Livsmedelspriset 2026: Här är finalisterna

Finalisterna för Livsmedelspriset är klara – och juryarbetet att utse dessa tre var tuffare än någonsin. ”Vi har ett brett finalistfält där var och en av dem vore en värdig vinnare”, säger Cecilia Öster, verksamhetsledare på Livsmedel i fokus.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.