27 november 2018
Halverat matsvinn och donationssamarbeten i alla butiker år 2025. Så lyder lågpriskedjans nya matsvinnsmål. I dagsläget donerar 40 procent av butikerna sitt svinn, men målet är att alla butiker ska omfattas. Utöver det testas just nu två andra matsvinnsåtgärder i fyra av kedjans butiker.
– Det ena är ”superkort datum” där vi sänker priset ytterligare på varor samma dag de går ut. Det andra är att vi paketerar frukt och grönt som inte kan säljas till ordinarie pris och säljer i lådor.
Samtidigt som lådorna minskar svinnet hoppas man också kunna bidra till att kunder får i sig mer frukt och grönt för en mindre summa pengar.
– Från start har vi sett en otrolig åtgång, kunderna får handla på förmiddagen om de vill hinna få med sig en låda. Det känns jätteroligt att det är så populärt, säger Miriam Thunborg.
FANNY HÄLLEGÅRDH
Dela
Fler nyheter i Arkiv
Arkiv Människor Mötesplatser Trend
Livsmedelspriset 2026: Här är finalisterna
Finalisterna för Livsmedelspriset är klara – och juryarbetet att utse dessa tre var tuffare än någonsin. ”Vi har ett brett finalistfält där var och en av dem vore en värdig vinnare”, säger Cecilia Öster, verksamhetsledare på Livsmedel i fokus.
20 maj
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





