Ny studie bevisar: Fullkorn skyddar mot diabetes

Råg, havre eller vete spelar ingen roll. Så länge det är fullkorn så skyddar de alla mot diabetes. Det visar en omfattande studie av forskare på Chalmers och Cancerinstitutet i Köpenhamn.

Fullkornets skydd mot typ 2-diabetes – det man tidigare kallade åldersdiabetes – har varit känt länge, men man har inte vetat om det är skillnad mellan olika fullkornsprodukter och sädesslag. Det har också varit oklart hur höga intag av fullkorn som minskar risken för diabetes.

– Hittills har de flesta liknande undersökningar gjorts i USA. Där äter man främst fullkorn från vete. Vi ville ta reda på om det finns skillnader mellan de olika spannmålssorterna, vilket man hade kunnat vänta sig eftersom de innehåller olika mängd och typer av kostfibrer och bioaktiva ämnen, som har visats påverka riskfaktorer för typ 2-diabetes olika, säger Rikard Landberg, professor i livsmedel och hälsa på Chalmers och senior forskare i studien.

Studien är ovanligt stor, med drygt 55 000 deltagare som följdes under 15 år. Den är gjord på danskar, som har en stor variation i sitt fullkornsintag, och visar att det inte spelar någon roll vilken fullkornsprodukt eller vilken spannmålssort man äter – både rågbröd, havregrynsgröt och müsli verkar ge likartat skydd mot typ 2-diabetes.

Däremot är mängden fullkorn man får i sig per dag viktig. Även när det gäller dosen ger studien betydelsefulla bidrag till kunskapsläget.

Deltagarna delades in i fyra olika grupper beroende på hur mycket fullkorn de rapporterade att de hade ätit. De som hade högst konsumtion hade ätit minst 50 gram fullkorn per dag, vilket exempelvis motsvarar drygt en portion havregrynsgröt och en skiva fullkornsknäckebröd.

Andelen som drabbades av typ 2-diabetes var lägst i den grupp som rapporterade högst fullkornsintag, och ökade för varje grupp ju mindre fullkorn de hade ätit. I gruppen som hade ätit mest fullkorn var diabetesrisken 34 procent lägre för män, och 22 procent lägre för kvinnor, än i gruppen som hade ätit minst fullkorn.

– Det är ovanligt att kunna undersöka ett så stort spann när det gäller dosen av fullkorn, säger Rikard Landberg, och förklarar att hela Skandinavien ligger högt när det gäller fullkornskonsumtion.

Om man hade delat in amerikanska deltagare i fyra grupper så hade den grupp som åt mest fullkorn konsumerat samma mängd som den grupp som åt minst fullkorn i Danmark. När det gäller Europa så är fullkornskonsumtionen högst i Skandinavien, och lägst i Spanien och Italien.

Om man jämför fullkornets betydelse för risken att utveckla typ 2-diabetes mot andra livsmedel som undersökts i andra studier så finner man att fullkorn är ett av de viktigaste livsmedlen för att minska risken. Även kaffe och frånvaro av rött kött minskar risken för typ 2-diabetes i motsvarande grad.

– Våra resultat ligger i linje med kostråden, som rekommenderar att man byter ut livsmedel med vitt mjöl mot fullkorn. Då får man en dubbel hälsovinst – vitt mjöl har vissa negativa effekter på hälsan, medan fullkorn har flera positiva effekter, utöver skyddet mot typ 2-diabetes, säger Rikard Landberg.

Fullkorn innebär att alla delar av spannmålskärnan finns med: skalet, grodden och frövitan. Den som undviker allt spannmål – till exempel för att följa en LCHF-diet – går alltså miste om de positiva hälsoeffekterna av fullkorn, som framförallt kommer från skalet och grodden.

Rikard Landberg anser att spannmål, och kolhydrater generellt, inte ska uteslutas ur kosten:

– Kolhydrater är en väldigt varierad grupp av näringsämnen som innefattar både socker, stärkelse och kostfibrer. Vi borde diskutera dessa mer var för sig och inte slå ihop dem till en grupp, eftersom de har helt olika effekter på vår fysiologi och hälsa. När det gäller fullkorn är forskningsresultaten entydiga; det finns inte en enda studie som visar negativa hälsoeffekter.

Dela

Fler nyheter i Arkiv

Livsmedelspriset 2026: Här är finalisterna

Finalisterna för Livsmedelspriset är klara – och juryarbetet att utse dessa tre var tuffare än någonsin. ”Vi har ett brett finalistfält där var och en av dem vore en värdig vinnare”, säger Cecilia Öster, verksamhetsledare på Livsmedel i fokus.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.