– Vi kommer att bjuda in samtliga ministrar och riksdagsledamöter till besök på våra medlemsföretag så att de får möjlighet att lära sig mer om Sveriges godaste industri, säger Björn Hellman, vd på Livsmedelsföretagen.
20 oktober 2022
Trots att branschorganisationen Livsmedelsföretagen drivit en envis kampanj kring behovet av en ”livsmedelsminister” så blev det ingen sådan i den nya regeringen heller.
I stället är det Sveriges nya landsbygdsminister, Peter Kullgren (KD), som ansvarar för frågor kring jord- och skogsbruk och livsmedelsförsörjning.
Men han är förvisso inte den enda ministern med ansvar för politikområden av stor betydelse för den svenska livsmedelsproduktionen. Både den nya energi- och näringsministern Ebba Busch (KD), klimat- och miljöministern Romina Pourmokhtari (L), och utbildningsministern Mats Persson (L) kommer att hantera några branschens hetaste frågor. Precis som Carl-Oskar Bohlin (M), som fått den helt nyinrättade tjänsten som minister för civilt försvar.
– Den nya regeringen tillträder i en tid när svensk livsmedelsproduktion är hotad och utmanad på ett sätt som vi aldrig har varit med om tidigare. Men det finns samtidigt en enorm potential för vår industri att växa och utvecklas till att bli en mall för den globala produktionen av livsmedel. Med stöd av en lyhörd och handlingskraftig regering kommer Sveriges livsmedelsproducenter se till att stärka försörjningsförmågan och fortsätta erbjuda konsumenterna mat och dryck i världsklass, säger Björn Hellman, vd på Livsmedelsföretagen, i en kommentar.
En stor nyhet från regeringsförklaringen var att Landsbygdsdepartementet nu återuppstår efter att frågorna sorterat under Näringsdepartementet sedan 2011.
– Det är bra att landsbygden får ett eget departement. Det behövs en rivstart i arbetet med att stärka den svenska livsmedelsförsörjningen, säger LRF:s förbundsordförande Palle Borgström, i en kommentar.
Han är även glad över att den nya statsministern sade att konkurrenskraften i livsmedelsproduktionen behöver stärkas.
– Lantbruket är i dag starkt beroende av omvärlden. Det gäller i synnerhet från länder som Ryssland, Brasilien och gulfstaterna som har kontroll över de nödvändiga insatsvarorna som handelsgödsel, växtskydd och bränsle. Därför har vi från LRF:s sida föreslagit en uppdatering av den nationella livsmedelsstrategin. Vi har även presenterat ett grönt och klimatsmart energipaket för att bidra till en ökad energiproduktion, säger Palle Borgström.
På bilden: Här är Sveriges nya regering. Foto: Johannes Frandsen/Regeringskansliet
Dela
Fler nyheter i Människor och Värdekedjan
Matvalet 2026 får politikerna att bekänna färg: ”Stort engagemang”
Branschorganisationen Livsmedelsföretagen lanserar intervjuserien ”Matvalet 2026”, där ledande företrädare för samtliga åtta riksdagspartier ger sin syn på de frågor som formar framtiden för svensk livsmedelsproduktion.
– Vår ambition är att flytta det politiska samtalet bort från matpriser till frågor om konkurrenskraft, lönsamhet, export, hållbarhet och hälsa, säger kommunikationschefen Jimmy Sandell till Livsmedel i fokus.
19 augusti
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.



