SD inför valet: ”Sänkt dieselskatt underlättar för branschen”

Livsmedel i fokus har träffat representanter för samtliga åtta riksdagspartier för att ställa frågor med direkt beröring till livsmedelsbranschen. Vi publicerar resultatet löpande fram till valet. I dag möter vi Sverigedemokraternas Josef Fransson, näringspolitisk talesperson.

Arbete inom livsmedelssektorn är en väg in på arbetsmarknaden för många unga. Hur vill ni bidra till att skapa bättre förutsättningar för det?

– Vi är ett företagarvänligt parti som vurmar extra för småföretagen. Därför tycker vi att löneavgiften ska slopas om företaget har mindre än tre anställda. Företag ska också ha mindre sjuklöneansvar.

Livsmedelsindustrin har svårt att locka arbetskraft. Vad kan ni göra på politisk nivå för att göra matproduktion till ett mer attraktivt yrke?

– Bilden av svensk livsmedelsindustri är att den är på dekis; det är höga skatter och höga drivmedelspriser. Alla pålagor gör det svårt att känna framtidshopp och dessutom värva arbetskraft. Detta vill vi givetvis vända genom en attraktiv jordbrukspolitik där vi underlättar ekonomiskt för livsmedelsindustrin. Sänkta skatter på diesel är ett exempel.

Många livsmedelsproducenter upplever att det är krångligt att driva företag med mycket regler. Hur vill ni förenkla deras vardag?

– Många regler är besvärliga och dyra i förhållande till nyttan de gör. I riksdagen har vi tagit ledartröjan i frågan om att förenkla för företagare. För att få regelfrågan högt på agendan vill vi att näringslivsorganisationerna ska bjudas in och göra en prioriteringslista som regeringen för varje enskilt förslag sen ska svara på i en skrivelse till riksdagen.

Många företag inom livsmedelssektorn sätter hållbarhetsfrågorna högt. Vad kan ni göra för att underlätta deras miljöarbete?

– Det här är en fråga som vi ska lämna orörd. Vi är kritiska till att politiker kastar pengar på sånt man anser fint och gott, då detta istället blir kostsamt och ställer till med mer problem än man hade innan. Det är toppen om företag gör insatser för hållbarhet men vår politiska uppgift är att stifta lagar.

Vad vill ni göra föratt lyfta svensk livsmedelsproduktion och livsmedelsexport?

– Vi måste få till en helt annan kostnadsbild för att producera svenska livsmedel. Böndernas skattereduktion har fasats ut, och det vill vi ändra på. Vi vill att skatten på diesel ska sänkas för dem som jobbar med livsmedel, till samma nivå som den är i Danmark. Regelförenklingar är viktigt även här.

Hur ska Sverige bli ett mat- och måltidsland att räkna med internationellt?

– Vi borde, tillsammans med branschen, jobba fram en märkning som fungerar som en kvalitetsstämpel. Denna ska i någon mån vara myndighetsstyrd, och ha till uppgift att stärka svenska livsmedel utomlands. Men detta ska inte vara något påtvingat, utan fungera som en kvalitetsstämpel för dem som vill och lever upp till kraven.

Varför ska de som jobbar inom detaljhandeln och livsmedelsproduktionen lägga sin röst på er?

– För att Sverigedemokraterna är ett företagarvänligt parti med särskild inriktning på småföretagare och de som driver sin verksamhet på landsbygden. Vi jobbar också hårt för trygghetsfaktorn i samhället.

Dela

Fler nyheter i Arkiv

Livsmedelspriset 2026: Här är finalisterna

Finalisterna för Livsmedelspriset är klara – och juryarbetet att utse dessa tre var tuffare än någonsin. ”Vi har ett brett finalistfält där var och en av dem vore en värdig vinnare”, säger Cecilia Öster, verksamhetsledare på Livsmedel i fokus.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.