Svenska rotsaker i huvudrollen – men var är de svenska dryckerna?

2018 är året då det gick utmärkt att basera huvudrätten under Nobelbanketten på kålrot och rotselleri. Nu hoppas Svenska Dryckesakademien att 2019 är året då dryckerna som serveras till Nobelmiddagen genomgående är svenskproducerade.

Nobelbanketten är Sveriges främsta gastronomiska skyltfönster mot världen och följs av miljontals tittare. Maten som serveras är gjord på svenska råvaror, medan dryckerna oftast är utländska.

Därför har Svenska Dryckesakademien tagit fram ett alternativt svenskt dryckespaket, där ett stort antal svenska mat- och dryckesprofiler uppmanar Nobelstiftelsen att från och med nästa år låta maten kompletteras med enbart svenska drycker.

– Om en bayersk schnitzel bäst sköljs ned med ett tyskt öl, en normandisk brie bäst ack- ompanjeras av en torr cider från samma trakt och en mustig boeuf bourguignon passar perfekt till ett vin från Bourgogne – varför skulle då en renkalvsfilé, en vätternröding eller löjrom från Kalix passa bäst i sällskap med ett sydländskt vin i stället för med en dryck sprungen ur samma landskap som format dem? Det är hög tid att gästerna på Nobelbanketten och de miljontals människor världen över som följer festen på tv får ta del av några av alla de fantastiska drycker som produceras i Sverige, säger Claes Wernerson, preses i Svenska Dryckesakademien.

Det är tredje året i rad som denna sammanslutning i svenska dryckers tjänst tar fram en alternativ dryckesmeny som matchar Nobelmenyn. I år har man även lycktas få en lång rad namnkunniga proffs att ställa sig bakom ett upprop om att se svenska drycker till Nobelfestens mat från och med 2019. Bland undertecknarna märks bland andra Carl-Jan Granqvist och Michelin-kockarna Titti Qwarnström, Jacob Holmström och Mathias Dahlgren, utöver akademiens ledamöter.

– På senare år har det skett en explosion av småskaliga svenska bryggerier, musterier, cidrerier, fruktvinstillverkare, gårdsmejerier, vinerier, kvalitetsläskproducenter, örtodlare, mineralvattentillverkare och brännerier. Bland de senare finns flera nya världssuccéer på senare år inom både whisky och gin. Men det handlar också om internationella storsäljare som Absolut Vodka, säger Claes Wernerson.

Dryckerna i Svenska Dryckesakademiens alternativa dryckespaket till Nobelbanketten är genomgående framställda av svenska råvaror.

AGNETA RENMARK

 

Dela

Fler nyheter i Arkiv

Livsmedelspriset 2026: Här är finalisterna

Finalisterna för Livsmedelspriset är klara – och juryarbetet att utse dessa tre var tuffare än någonsin. ”Vi har ett brett finalistfält där var och en av dem vore en värdig vinnare”, säger Cecilia Öster, verksamhetsledare på Livsmedel i fokus.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.