Tydlig trend 2021: Konsumenterna ville ha små julskinkor

Majsan Pense är inköps- och sortimentansvarig för kött på Coop. Hon berättar att försäljningen av julskinkor ökade något i julas.
– Det gick bra! Det vi ser är att trenden att köpa mindre skinkor fortsätter att öka. Förr köpte man stora, tunga skinkor medan den vanligaste storleken nu är mellanstor, det vill säga 2-3 kilo.
På Ica är Mats Heljestrand kategorichef för kött. Han bekräftar bilden.
– Ja, mindre skinkor men även färdigskivat är väldigt populärt. Förmodligen vill man inte längre ha rester och heller inte bidra till onödigt matsvinn, och väljer därför något man vet att man gör av med.
Både Majsan Pense och Mats Heljestrand bekräftar att färdigkokt fortfarande är mycket större än rå, rimmad skinka men att ekologiskt tappat lite.
– Vi ser däremot att premiumskinkan ökade något. Det är främst Scan som står för dem, bland annat är det den så kallade gourmetskinkan samt rapsgrisen som ökat i popularitet, säger Mats Heljestrand, Ica.

Dela

Fler nyheter i Dagligvaruhandel och Trend

Vinstlott: Skolungdomar får jobb i chokladfabriken

Det är win-win när Mondelēz Sverige blir SAO-arbetsgivare och välkomnar de tre skolungdomarna Fatema, Chingunjav och Maaz till Maraboufabriken i Upplands Väsby.
– Det är också givande för oss att få perspektiv från nästa generations medarbetare, säger vd Julia Lindberg.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.