23 augusti 2018
På Norrmejerier jobbar man just nu hårt för att stötta sina mjölkbönder.
– Norrland är stort och vi haft hela skalan från relativt ok till katastrof. Rent generellt är det de södra områdena och utefter kusten som är värst drabbade. Men vi har inte facit på det här än, alla skördar är inte klara, säger Anders Fredriksson till Livsmedel i fokus.
– Det som drabbat oss mest är att priserna gått upp på grovfoder, där vi haft en 30-procentig ökning av foderkostnaderna. Men för en mjölkbonde är köttet minst lika viktigt för gårdens ekonomi. Och efter en sådan här extrem torka, när man måste slakta en del djuren för att man inte har foder, växer köerna till slakterierna. Som bonde kanske man inte får betalt alls för sitt kött, eftersom slakterierna är fulla. Konsekvensen för bonden är att lönsamheten på gården kraftigt försämras. De som redan kämpar på marginalen kanske helt enkelt lägger av, säger Anders Fredriksson, och förklarar att det är helt avgörande att nu få upp mjölkpriset.
– Det här måste ju få en påverkan – annars fungerar inte marknaden.
Hur stora prishöjningar handlar det om?
– På konventionell mjölk pratar vi om minst 30 öre men gärna 40 öre litern för att kunna kompensera och säkra tillgången framåt. På lite längre sikt kommer det att slå hårt på feta mjölkprodukter, eftersom vi helt enkelt får svårt att få fram tillräckliga mängder, säger Ander Fredriksson, och talar om prishöjningar på mellan 5 och 10 procent på ost och grädde.
– Samtidigt är det väl bra att det syns i butiken, så att konsumenterna förstår kopplingen mellan väder och matproduktion. De flesta förstår inte hur komplex försörjningskedjan är.
Det är valtider nu. Vad har du att säga till politikerna?
– Som politiker bör man ta detta på största allvar. Är det något man ska vara orolig för är det de här extremsvängningarna i vädret. Förra året regnade en stor del av skörden bort, i år har den torkat bort. Om detta hade hänt tidigare i historien hade vi nu stått inför hot om grav svält; med dagens globala försörjningskedja kan vi motverka mycket. Men om detta är en vink av vad som komma skall, ja, då har vi stora utmaningar framför oss som Sverige som nation behöver förbereda sig på.
Dela
Fler nyheter i Arkiv
Arkiv Människor Mötesplatser Trend
Livsmedelspriset 2026: Här är finalisterna
Finalisterna för Livsmedelspriset är klara – och juryarbetet att utse dessa tre var tuffare än någonsin. ”Vi har ett brett finalistfält där var och en av dem vore en värdig vinnare”, säger Cecilia Öster, verksamhetsledare på Livsmedel i fokus.
20 maj
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





