17 september 2020
Varför ville du göra den här filmen?

– Det är en idé som jag burit på länge. Att med hjälp av de stora sortimentsförändringar som butikerna genomgått visa hur våra egna matvanor har förändrats under de senaste 40-50 åren.
Vilken är den största skillnaden?
– Det är dels enorma mångfaldsexplosionen i bland annat frukt- och gröntavdelningarna. För några decennier sedan fanns bara äpplen, päron, bananer och, i säsong, en del citrus. Dessutom var grönsaksutbudet begränsat till lök, potatis, rotsaker större delen av året. Men även i mejeriavdelningen är ju skillnaden gigantisk. Jag har en bild från 1967 där man kan räkna till elva olika artiklar, inklusive olika storlekar på mjölken. I dag varierar utbudet i den avdelningen mellan 500 och 700 artiklar.
Är detta en bra utveckling?
– Det är kluvet. Jag tror ibland att den stora mångfalden av varor gör det svårt för oss konsumenter att navigera i vardagen.
Vad gör du annars?
– Jag har tagit på mig att skriva ”Matens och dryckens historia” i det fyrabandsverk som kommer nästa år om världshistorien. Sedan ska jag titta närmare på hur matbutikerna kan bli en mötesplats.
Se filmen HÄR!
Dela
Fler nyheter i Dagligvaruhandel och Måltider och Trend
Hållbarhet Människor Mötesplatser Trend
FINALIST: Matmissionen – sociala matbutiker skapar hållbarhet på riktigt
I över ett decennium har butikskedjan agerat mitt i det paradoxala faktum att matsvinnet är enormt samtidigt som matfattigdomen ökar. Tack vare goda samarbeten och en stark röst i debatten kan Matmissionen skapa hållbarhet i verkligheten.
28 maj
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





