– Jag har väldigt höga förväntningar, säger handlaren Andreas Quist.
6 oktober 2020
Hemköp gör betydande justeringar av sitt kundklubbserbjudande. Den stora nyheten är att hållbara val nu ska belönas.
– Kundklubbar och medlemsprogram är inget nytt i dagligvaruhandeln men vi vill stå för en positiv förändring genom att ge extra poäng till kunder som exempelvis handlar färska frukter och grönsaker, väljer veckans vegetariska kampanjvara eller går över till digitala kvitton, säger Hemköps CRM-chef Marcus Nyman.
Hemköp har skapat nya Klubb Hemköp genom att engagera egna kunder och hushåll över hela landet.
Omfattande undersökningar ligger till grund för nya kundklubben – och önskemålet från referensgrupperna var tydligt.
– Konsumenterna vill premieras när de handlar varor som har en positiv påverkan på klimatet och egna hälsan.
Poäng kan samlas under fyra månader och bonusen betalas ut direkt när kunden når 2 500 poäng.
– Nu gör vi det roligt, enkelt och ekonomiskt fördelaktigt att ställa om sin konsumtion och samtidigt hoppas och tror vi förstås att innovationen ska driva lojalitet, säger Marcus Nyman.
Dela
Fler nyheter i Dagligvaruhandel och Hållbarhet
Dagligvaruhandel Hälsa Måltider
Pressbyrån storsatsar på piggt koncept: ”Mittimellanmål”
Pressbyråns nya, offensiva satsning är tänkt att fungera som hälsosmarta val innan träningen eller som räddare i nöden till barnen efter hämtning.
– Det är fräscha och moderna produkter som man blir glad av, säger Martina Molander, kategori- och inköpschef på Reitan Convenience Sverige, RCS.
23 april
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.




